ABI OÜ
18. detsember 2012

Ajujaht: Valiti ettevõtluskonkursi Ajujaht 2013 paremad 25 äriideed

Eesti suurima ettevõtluskonkursi Ajujaht žürii valis esmaspäeval välja 25 äriideed, mis pääsevad uuel aastal algavasse arenguprogrammi ning asuvad võistlema konkursi võidu nimel. Detsembri lõpuni saavad oma ideeta inimesed veel meeskondadesse kandideerida. Ajujahi ellukutsuja on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.



 

25 ideed jagunesid järgmiselt: 9 tööstusest ja disainist, 5 turismist ja teenusmajandusest, 4 IKT-st, 3 tervise ja biotehnoloogia valdkonnast, 2 loomemajandusest, 2 sotsiaalse ettevõtluse valdkonnast. 

 

Ajujahi žürii esimees, EASi juhatuse liige Krõõt Kilvet kinnitas, et tänavused ideed on varasemast küpsemad. „Kuna Ajujahi uus formaat lubab igal inimesel esitada nüüdsest vaid ühe idee, oli näha, et meeskonnad olid välja valinud oma kõige tugevamad ideed ning nende arendamiseks ka kõvasti vaeva näinud. Kahjuks jäi 20 väga head ideed ka finaali ukse taha, aga loodan, et nendega tegeldakse tõsiselt edasi, hoolimata konkursilt pudenemisest, sest potentsiaali realiseeruda oli nii neil kui 25 finalistil,“ iseloomustas Kilvet. „Silma torkas, et tänapäevane ettevõtlus, olgu see siis seotud loome- või teenusmajandusega, IT või biotehnoloogiaga, on tihedalt seotud erinevate tehniliste ja tehnoloogiliste lahendustega, seega olid edukad need, kel vastavad spetsialistid algusest peale kaasatud olid,“ lisas Kilvet.

 

Ajujahi partneri SEB äriarenduse divisjoni direktori Mart Maasiku sõnul lähevad ideed iga aastaga küpsemaks. “Ideekonkursist on saanud ettevõtluskonkurss, kus uuendusliku mõtte kõrval on enamikel meeskondadel ka nägemus idee rakendamisest ja tuluallikatest,” ütles Maasik. Tema sõnul eristas edasipääsejaid ennekõike ettevalmistus ja teadmised oma tegutsemisvaldkonnast. “Žürii hindas meeskondade silmist paistvat sihikindlust ning valmidust kaasata täiendavate oskustega mõttekaaslasi oma idee elluviimiseks,” selgitas Maasik.

 

Arengufondi investeerimisettevõtte SmartCap juhi Heidi Kakko sõnul ei aita Ajujahi 25 parima hulka pääsemiseks enam lihtsalt huvitava idee olemasolust. Parimate edasipääsevate ideede valikul hindavad žüriiliikmed järjest enam seda, kas meeskond saab aru, kellele see idee millist väärtust loob. „Kes on see klient, kellele toode või teenus on vajalik ja miks ta selle eest maksma peaks ning kuidas just see meeskond on parim soovitut pakkuma? Need on žürii poolt kõige enam esitatud küsimused. Pühendunud meeskonnaga konkreetse visiooniga ideele leiab alati ka raha elluviimiseks,“ lisas Heidi Kakko.

 

Skype Eesti tegevjuhi Tiit Paananeni sõnul on Ajujaht igal aastal midagi, mida oodata suure põnevusega. “Ajujahil on põnevad ideed, head tiimid ja suur ambitsioon parajas vahekorras. Hindamisel tõuseb tavaliselt üks meeskond rohkem esile, aga tõeliselt raske on määrata 2. ja 3. koha väärilist ideed,” ütles Paananen ja lisas, et õnneks pakub Ajujaht korraliku arenguprogrammi, kus mõni toorelt alustanud idee võib konkursi käigus edasi küpseda. “Sellel aastal pakub põnevust see, et tiimidega võivad programmi käigus liituda vabatahtlikud, kes ise oma ideega konkursil ei osalenud, kuid on ennast üles andnud kui oskustega tegijad,” ütles Tiit Paananen.

 

Edasipääsenud 25 idee esitajatest 19 olid oma kodukohaks märkinud Tallinna või Harjumaa ning kuus Tartu. Meeskonnaliikmete hariduse osas oli esikohal Tartu Ülikool (14), järgnesid Tallinna Ülikool viie ning Estonian Business School, IT Kolledž ja Tallinna Tehnikaülikool nelja osalejaga. Kokku oli 25 hulka pääsenud meeskondade liikmete seas 16 kõrgkooli õppureid ja vilistlasi. Tiimiliikmete keskmine vanus oli 28 aastat, noorim neist 20-, ning vanim 48-aastane.

 

Eile õhtul välja valitud 25 ideed osalevad nüüd jaanuarist märtsini vältavas Ajujahi arenguprogrammis, kus lisaks ärimudeli, tootearenduse ja turunduse ning müügi alastele koolitustele on igale tiimile toeks suurte kogemustega mentor, kellelt nõu küsida.

 

Neil, kes ei tahtnud veel sel aastal oma ideega konkursile tulla, või kes ei pääsenud 25 hulka, on detsembri lõpuni võimalik kandideerida Ajujahi meeskondade liikmeks ja saada osa edukamate ideede elluviimisest (www.ajujaht.ee/kandideeritiimi).

 

EASi poolt ellu kutsutud ettevõtluskonkursi Ajujaht partneriks on SEB. Konkursi valdkondlikud toetajad on Heateo Sihtasutus, AS Toode, Nortal, Tallinna Ettevõtlusinkubaator, Eesti Hotellide ja Restoranide Liit ning Tartu Loomemajanduskeskus. Ajujahti toetavad ka Arengufond, Skype Eesti, Loov Eesti, Borenius, Technopolis Ülemiste, Ülemiste City, Tallinna Ettevõtlusamet ja Tartu linn.

 

Aastatel 2012-2015 viivad Ajujahi konkurssi ellu CPD Arenduskeskus, Connect Estonia, Eesti Startupi Juhtide Klubi ja Idea Public.

 

Ajujaht 2013 paremad 25 äriideed

 

E-garantii
E-garantii võimaldab tõendada garantii kehtivust pabertšekke säilitamata, sest kõik tšekid hoitakse alles elektrooniliselt veebilehel www.egarantii.eu.

 

Shoppa.me
Shoppa.me koondab rõiva- ja jalatsipoodide tootevaliku, et tarbija saaks enne poodiminekut näha, millises poes milliseid riideid ja mis hinnaga müüakse.

 

Kids OS 
Kids OS on Androidil põhinev mobiilne operatsioonisüsteem, mis annab rahutunde lapsevanematele, kui nende laps on kodust eemal ja mobiiltelefon on temaga kaasas.

 

Food Express
Food Express on mobiilirakendus, millega saab tellida oma lemmiktoitu erinevatest söögikohtadest nii kaasaviimiseks kui ka kulleriga koju.

 

ITS Estonia
ITS Estonia tegeleb kemikaalide ja ravimite ohutuse testimisega.

 

Jomi Interactive OÜ
Jomi jälgib joodud vee hulka ning teavitab hiilivast janutundest juba enne kurgu kuivama hakkamist, aidates säilitada kirgast meelt ja reibast olemist.

 

Videovõimlemine
Taastusravi patsiendi abimees kodusel ravivõimlemisel.

 

TekiMäng
Kvaliteetsed, usaldusväärsed, keskkonnasõbralikud ja personaalsed lapsi lõbusalt arendavad tegevustekid, mis pakuvad rõõmu tervele perele.

 

Rannaküünal
Rannaküünal on puidust põletuspaku sarnane toode õues kasutamiseks, mis toimib korstna põhimõttel ning tuule olemasolul.

 

YouDo.ee
YouDo aitab kiiresti leida kunstniku, parandada kraani, riputada lühtrit. Kui sul endal pole aega, et midagi teha, siis saad leida kellegi, kes teeb seda sinu eest.

 

Korda6
Korda6 on veebiteenus, mille abil on lihtne õpitut üle korrata. Eelkõige on see sõnavara kordamiseks ning definitsioonide, aastaarvude jms meelde jätmiseks.

 

NordicFires Adventures
Loodusharidus- ja elustiiliturismi programmid välisturistidele Eestis kohaliku oskusteabe, ajaloo ning geograafilise asukoha baasil.

 

mängutoad.ee
Mängutoad on teenus, mille kaudu on lapsevanemal võimalik kodulehelt kiirelt ja mugavalt leida sobiv vaba mängutoa aeg, see broneerida ja ettemaks tasuda.

 

Ürituse logoga joogitopsid
Logoga plastiktopsid, mida saab meelelahutusüritustel soetada nii karastusjookide tarbimiseks kui ka meeneteks.

 

Ökobörs
Ökobörs viib internetis kokku väiketootja ja tarbija.

 

Ajapaik
Ajapaik on veebi- ja mobiiliplatvorm, mille abil saavad huvilised kaardile panna ajalooliste fotode võttekohad ning laadida vanade jäädvustuste kõrvale samade kohtade ülepildistused tänasest päevast.

 

Bikeep OÜ
Bikeep on jalgrattaparkla, kus lukustamine toimub mobiiliga, ilma et oleks vaja omada enda jalgrattalukku.

 

HoseWear
HoseWear annab tuletõrjevoolikutele uue elu, vormides need karmi ajalooga kottideks.

 

Lu Lu-No Mess Cat Litter
Lu Lu idee on toota puidust kassiliiva ühekordses kassiliiva kastis.

 

PESA
PESA on mitmefunktsionaalne laste dušiiste imikute pesemiseks avalikes pesemisasutustes.

 

SNOLLER
Snoller on innovaatiline kelk, mis on ideaalne vahend väikelaste transportimiseks talvistel teedel, aidates ületada nii lumehangesid kui ka asfaltteed ning liikuda muretult kaubanduskeskuses.

 

RainCapsule
RainCapsule on jalgratta külge paigaldatava lastetooli vihmakate, mis aitab säilitada oma valitud elustiili ka vihmase ja tuulise ilma korral.

 

Taaskasutusdisain
Taaskasutusdisain annab kuni 150 aastat vanale, prügimäele või ahju suunatud ehitusmaterjalile uue elu mööbli ja muude toodetena.

 

DIYproject
DIYproject on Edicy analoog arhitektuurimaailmas – internetiplatvorm, mis juhendab sind igal sammul ja aitab visandada oma kodu.

 

GreenBead
GreenBead on taaskasutatav bioaktiivne pesuaine.

 

Ajujaht 2013 paremad 25 ideed valinud žürii liikmed

 

Andrus Alber, Nasdaq OMX Tallinn AS, juhatuse esimees                     

Andrus Aljas, Heateo Sihtasutus, juhataja

Andrus Oks, SmartCap AS, Arengufondi investeeringud, investeeringute haldur

Anu Lõhmus, Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid, juhatuse liige

Erki Mölder, AS TREV2 Grupp, juhatuse esimees

Eva Leemet, Loov Eesti, tegevjuht

Harry Põder, Sokos Hotell Viru, teenindusjuht

Heidi Kakko, SmartCap AS, Arengufondi investeeringud, juhatuse esimees

Helen Piir, Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid, loomemajanduse arendusjuhi KT, rahvusvahelise noorte disainerite moeprojekti Baltic Fashion juht

Herty Tammo, Startup Wise Guys, Startup Leaders Club, president

Juta Kuhlberg, Tartu Loomemajanduskeskus, ettevõtluskonsultant

Krista Kink, Tallinna Ettevõtlusamet, juhtivspetsialist

Krõõt Kilvet, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), juhatuse liige

Mart Maasik, AS SEB Pank, äriarenduse divisjoni direktor

Peeter Kutman, Borenius Advokaadibüroo OÜ, juhatuse liige

Raigo Triik, Eesti Hotellide ja Restoranide Liit, tegevjuht

Siim Espenberg, Tartu Linnavalitsus, ettevõtluse osakond, ettevõtluse arengu peaspetsialist

Tiit Paananen, Skype Eesti, tegevjuht


Pildid

Ajujaht 2013 parema 25 väljakuulutamine 

25 parema valimine 16. ja 17. detsembril 2012

 

EASi pressiteade 18. detsembril 2012

Allikas: http://www.ajujaht.ee/valiti-ajujahi-25-paremat-ariideed

   ...