|
Riskikapital investeerib globaalsetesse ettevõtetesse, mis veelon väikesed. Viimaste aastatega on Eesti startup-ettevõtted saavutanud hea maine – siit sirgub ebaproportsionaalselt suur hulk kvaliteetseid idufirmasid.
Kuna riskikapital on sisult globaalne ja otsib kogu maailmast uusi lahendusi, siis hoitakse silma peal ka meie lootustandvamatel startup-ettevõtetel. Hiljuti kaasas Arengufondi portfelli kuuluv Eesti idufirma GrabCAD üle aegade suurima riskikapitaliinvesteeringu USA juhtivatelt investoritelt, neli miljonit dollarit. Samas on siit maanurgast pärit idufirmadel keeruline kasvamiseks tarvilikku kapitali leida, sest riskikapitali jaoks on pakkumise turg ikka jahe ning konkurents riskirahale on üha suurema arvu pealekasvavate idufirmade tõttu tihedam kui kunagi varem. Miks riskiraha ei ole? Viimased kümme aastat on riskikapitalitööstuse jaoks ristitud kaotatud tulude kümnendiks – see on tekitanud küsimuse, kas riskikapitalimudel tegelikult üldse töötab. Riskikapital on alles ja investeerib, kuid tööstusharu ise on kapitalituru tõmbetuultes muutumas. Realiseerunud madala tootluse juures eelistavad suured kapitalipakkujad liikuda madalama riskiga hilisemasse faasi.
Riskikapital, mis finantseerib innovaatiliste idufirmade kõige varasemat, aga ka kõige riskantsemat otsa, peab üha tõestama, et suudab pikemaajalises perspektiivis teenida investoritele lubatud, keskmisest kõrgemaid tootlusi.
Riskikapitali tänane etapp algas 2008, kui finantskriisi tulemusel vähenes riskikapitalifirmade arv ligi 50% ning kaasatava kapitali maht moodustas vaid umbes 15% riski- kapitalipakkumise tippaja tasemest. Hiljuti on Suurbritannias, Saksamaal, Prantsusmaal jm alustatud riiklike nurgakiviinvesteeringute toel uusi riskikapitalifonde, et tagada piisav finantseerimine tehnoloogia-idufirmadele, sest just kõrgtehnoloogilised kasvuettevõtted võimaldavad majandusel globaalses konkurentsis püsida. Mis toimuma hakkab?
Möödunud aasta oli Euroopa riskikapitalistidele üle aegade parim: investeeringutest väljumisi tehti hea tootlusega ja erakordselt kõrgete tehinguväärtuste juures (nt otsingumootori Yandex IPO, Skype'i müük Microsoftile ja veebiinfra-tarkvara arendaja Autonomy müük HP-le). Euroopa on kasvulavaks ka muudes töös- tusharudes revolutsiooni tegevatele ettevõtete- le – eelkõige eluteaduste, elektroonika ja puhas- te tehnoloogiate osas. Järjest rohkem suudavad nende valdkondade ettevõtted kaasata kapitali üle 20 miljoni euro.
Kui varem oli Euroopas riskikapital pigem institutsionaalse investori nägu, siis mitmed hiljuti asutatud riskikapitalifirmad on startup'ist eduka väljumise teinud, nüüd seemneinvestoritena tegutsevate tehnoloogia-ettevõtjate nägu: nt Lars Hinrichs ja HackFWD, Stefan Glänzer ja Passion; samuti nagu ASI on asutatud Skype'i inseneride kapitalilt. Ökosüsteemi arendamisel on Euroo- pas paljude osapoolte koostöös viimastel aasta- tel tekkinud hulk ärikiirendeid, millest mitmes on ka Eesti idufirmad edukalt osalenud, näiteks Seedcampis Erply, GrabCAD, Sportlyzer jt.
Riskikapitali kaasatakse, et areneda kiiremas tempos kui orgaaniliselt kasvades, kusjuures mitmeid ärimudeleid ei olegi võimalik orgaanilise kasvu toel finantseerida. Parimatel startup-ettevõtjatel on võimalus valida, kelle raha võtta – kas riskikapitali pakutav on tasakaalus kapitali eest küsitava hinnaga. USA riskikapitalitööstust raputas edukate teh- noloogiaettevõtjate (PayPali ja Plaxo/Facebooki taustaga Peter Thiel, Sean Parker jt) asutatud Founders Fundi ja superinglite teke ning nende aktiivne rollivõtmine tööstusharus – Euroopas on seni selline raputus puudunud, ehkki vajadus eksisteerib juba mõnda aega.
Autor: Heidi Kakko (heidi.kakko[A]arengufond.ee) Allikas: http://www.arengufond.ee/news/ http://www.ap3.ee/opinion/2012/2/6/kas-eesti-idufirmadel-on-%C5%A1anssi
|